تاریخ انتشار: ۲ بهمن ۱۳۹۳ - ۱۴:۳۳:۲۹
کد مطلب :1319
مهندس مهرابی:
در بخش «پرسش از شما پاسخ از مسئولین»، رییس اداره راه و شهرسازی گراش، پاسخگوی سؤالات مخاطبان محترم سایت بود. سؤالات مخاطبان سایت توسط خبرنگار گراش نما در اختیار مهندس سلمان مهرابی قرار گرفت و وی به پاسخگویی به سؤالات شما مخاطبان محترم پرداخت.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی گراش نما، به دنبال سلسله گفتگوهایی که این پایگاه خبری تحلیلی با مسئولین شهرستان دارد، رییس اداره راه و شهرسازی گراش، پاسخگوی سؤالات مخاطبان محترم سایت بود. سؤالات مخاطبان سایت توسط خبرنگار گراش نما در اختیار مهندس سلمان مهرابی  قرار گرفت و وی به پاسخگویی به سؤالات شما مخاطبان محترم پرداخت.

قسمت اول پرسش و پاسخ ها هفته گذشته منتشر شد(+). بخش دوم پرسش و پاسخ ها را در ادامه می خوانید:

محمود: سلام و خسته نباشيد در مورد جاده كمربندي جديد شهر كاري انجام شده است؟

مطالعات کمربندی گراش اخیرا توسط مهندسین مشاور ایمن تقاطع تهیه و به اداره کل راه و شهرسازی لارستان و شهرداری گراش ارسال که پس از تایید در شورای فنی، عملیات اجرایی آن به مناقصه گذاشته خواهد شد. این طرح از میدان ولایت شروع  ودر مجاورت رودخانه کندرویه به بزرگراه گراش – لار وصل می شود. شایان ذکر است این طرح به دلیل اینکه در محدوده شهر واقع شده و در هر دوطرف آن تاسیسات و خدمات شهری وجود دارد طبق تعریف قانونی، کمربندی نخواهد بود بلکه یک معبر شریانی شهری است. این پروژه به صورت مشارکتی راه و شهرسازی و شهرداری اجرا خواهد شد.

 

جمعی از پزشکان شهر: ضمن عرض سلام خدمت جناب مهندس مهرابی، جمعی از پزشکان بومی شهر در صددند در شهرک پرديس درمانگاهی شبانه روزی تاسیس نمایند . لطفا بفرمایید آیا اداره شما در این خصوص کمکی خواهد کرد و امکان واگذاری زمین برای این مهم از طرف شما به این جمع آیا وجود دارد؟!
با تشکر مجدد.

زمین با کاربری بهداشتی – درمانی واقع در شهرک مسکن مهر808 واحدی اوایل سال93 جهت ساخت درمانگاه به دانشکده علوم پزشکی واگذار گردید که این درمانگاه خیرساز نیز در حال ساخت می باشد و دیگر در این شهرک زمینی برای احداث مورد تقاضا، موجود نمی باشد. اما با مراجعه به اداره ره و شهرسازی زمین های با کاربری مرتبط به شما معرفی خواهد شد.

 

ناشناس: سلام نحوه جذب نیرو در اداره شما چطوریه، الان چند تا نیرو دارید و چگونه جذب شدن؟ آیااستخدامی دارید؟

در حال حاضر 22 نفر در اداره راه و شهرسازی گراش مشغول به فعالیت می باشند. نیروهای کارشناس صرفا از طریق آزمون های استخدامی که هر ازگاهی توسط استانداری اعلام و برگزار می شود قابل جذب بوده و تنها استخدام راننده پایه یکم و دوم در صورت نیاز با معرفی این اداره و تأئید اداره کل و طی مراحل اداری امکان پذیر می باشد.

 

پیگیر: مهندس جان قضیه اون سامانه که توسط دکتر وقارفرد مطرح شد چی شد؟

پاسخ ان موضوع در سایت گریشنا اعلام گردید. عدم اگاهی برخی دوستان از نحوه کار و جزئیات سامانه مسکن مهر باعث بروز برخی شائبه ها شده بود. البته فرم های تحویلی به افراد با مسئولیت اداره گراش اصلاح گردید.

 

نکته سنج: سلام علت تنگ نظری اداره کل نسبت به درج نام گراش بر روی تابلوهای جاده ای چیست؟ جالبه تو حوزه استحفاظی اداره کل لارستان اسم کازرون، فراشبند، نورآباد، داراب و جهرم بیشتر از شهرهای تحت پوشش اون خودنمایی میکنه!

پیشتر پاسخ داده شد. ضمنا هیچ نوع تنگ نظری در این خصوص وجود ندارد و نه پذیرفتنی است.

 

گراش: زمین‌هایی در خیابان کربلا و نزدیکی سازمان تبلیغات به افراد مشخصی از جمله پرسنل دادگاه واگذار شده است و این افراد نیز تمامی این زمین‌ها را فروخته‌اند.
آیا این واگذاری به تعاونی مسکن بود یا به اشخاص واگذار شده است؟
این تعاونی‌های مسکن پیش از تکمیل ساخت و ساز می‌توانند زمین‌ها را واگذار کنند؟
اکثر این افراد که از نیروهای قضایی و انتظامی هستند غیر بومی بوده و از این طریق به سود کلانی در حد ۱۰۰ میلیون رسیده‌اند. چرا باید تنها با یک واگذاری بر خلاف قانون این اتفاق بیافتد؟
درست است که این زمین بر اساس واگذاری به افراد بی‌بضاعت بوده و بعد به کارمندان واگذار شده است؟
آیا اتهام‌های وارد شده به رییس پیشین دادگاه گراش به این زمین‌ها هم مربوط است؟
اداره راه و شهرسازی گراش چه اقدامی برای بازپس‌گیری این واگذاری غیرقانونی انجام داده است؟

پیگیری های دادگاه گراش برای تشکیل تعاونی و دریافت تسهیلات واحدهای مسکن مهر از حدود 4سال پیش در جریان بوده است که در زمان دولت پیشین پیگیری ها به نتیجه نرسیده و عملاً طرح مسکن مهر جدید تعریف نگردید و زمین های مورد اشاره (واقع در جنب مسجد نیمه تمام شهرک رزمندگان) در قالب طرح مسکن مهر قابل واگذاری به تعاونی دادگستری نبود. لذا با پیگیری های انجام شده این اراضی از طریق مزایده به فروش گذاشته شد که برخی پرسنل دادگاه گراش، لار و چند تن از شهروندان گراشی در این مزایده شرکت و چون غاالب شهروندان شرکت کننده در مزایده متوجه شده بودند پرسنل دادگاه متقاضی خریداین زمین ها شده اند، از شرکت در مزایده انصراف داده و اکثریت قطعات مورد مزایده به پرسنل دادگاه فروخته شد. بنابراین زمین ها بر اساس مزایده و طبق مراحل قانونی به اشخاص حقیقی واگذار شده است و بر این اساس، سند به نام افراد قبل از ساخت و ساز انتقال داده شده و قابل فروش می باشد. اگر اتهامی به ریاست پیشین دادگاه وارد شده باشد به این مورد ارتباطی ندارد چون مزایده طبق قانون صورت پذیرفته و بازپس گیری آن هیچ وجاهت قانونی ندارد.

 

گراشی: واگذاری بخش‌های خدماتی شهرک پردیس به چه صورت است؟ بخش‌های خدماتی به چه کسانی واگذار شده است و چه زمانی قرار است ساخته شود؟
اگر ممکن است با توجه به عمومی بودن مزایده‌ها برنده مزایده‌ها به صورت شفاف اعلام شود تا ما ساکنین این شهرک امکان پیگیری داشته باشیم.

دوقطعه تجاری واقع در شهرک مسکن مهر در سنوات قبل طبق مزایده به فروش رسیده و مابقی قطعات شامل کاربری آموزشی، مذهبی و درمانی به خیرین جهت ساخت واگذار شده که تعدادی از آنها نیز به مرحله بهره برداری رسیده است.

دو قطعه خدماتی- تجاری  دیگر نیز برای احداث نانوایی و پست بانک در آینده ای نزدیک به مزایده گذاشته خواهد شد. مزایدات و مناقصات به صورت کاملا شفاف و قانونی اعلام و برگزار می شود. کلیه مزایدات و مناقصات حوزه اداره کل راه و شهرسازی لارستان در روزنامه های خبر جنوب، عصر مردم، نیم نگاه، طلوع، سبحان و جهان اقتصاد و روزنامه مزایدات و مناقصات درج و انتشار می یابد. ضمنا می توانید جهت اطلاع از هر نوع مزیاده و منقاصه با اداره راه و شهرسازی در تماس باشید.

 

تیزبین: چرا پس از حصار کشی دانشکده علوم قرآنی و خرج کلان طرح ساخت کمربندی از وسط اون رد میشه و کار خوابیده؟ نمیشد قبلش هماهنگی کرد تا از هدر روی کمک خیرین جلو گیری کرد؟ آیا امکان تغییر مسیر کمربندی وجود ندارد؟

نظارت بر هر نوع ساخت و سازی در محدوده و حریم شهرها بر عهده شهرداری می باشد. متاسفانه در هنگام شروع ساخت و ساز این دانشکده اقدامات حداقلی حتی در خصوص جانمایی آن صورت نگرفته است. هرچند عملیات عمرانی این دانشکده در جریان است. در حال حاضر رایزنی ها و پیگیری های لازم جهت رفع مشکل موجود در حال انجام است. بر اساس اسناد و مدارک دولت جمهوری اسلامی ایران مالک این زمین ها بوده و پرونده جهت امکان و نحوه واگذاری به سازمان ملی زمین و مسکن ارسال شده است.

 

نگران: آیا فکری برای آیندگان نمی کنید که هکتار هکتار زمین به موسسات و ادارات واگذار می کنید . یک دانشگاه و حوزه علمیه مگر چقدر زمین می خواهد ؟

 متاسفانه برخی از ارگان ها و نهادها در سنوات قبل اراضی با مساحت بالا را تصرف نموده و اقدام به حصارکشی نموده اند. در حال حاضر  از این موارد ممانعت به عمل می آید و طبق بخشنامه ها طی روال قانونی اقدام مقتضی صورت می پذیرد.

 

دخو: با سلام و عرض خسته نباشيد

1. جاده چك چك، تونل بالنگستان و... چه شد؟

2. سرانجام زمين مركز ناباروري به كجا انجاميد؟

3.زمين هايي كه به هر عنوان به افراد واگذار شده از قبل تاكنون و حال دارند با آن دلالي و در غير مورد واگذاري كار مي كنند تكليفشان چه مي شود؟

4. با زمين خوران گردن كلفت و دلالان زمين كه خون افراد ضعيف را در شيشه كرده اند، چه ميكنيد؟

و......

در خصوص جاده چک چک پیشتر توضیح داده شد. تلاش ها برای از سرگیری عملیات اجرایی تونل بالنگستان ادامه دارد و امیدواریم با مساعدت مدیر کل راه و شهرسازی لارستان و فرماندار محترم شهرستان در اواخر سال جاری یا ابتدای سال آینده این مهم محقق شود. ضمنا برای اتمام این پروژه به اعتباری بیش از 30میلیارد تومان نیاز می باشد.

منتظر ارائه موافقت اصولی از طرف هیات امنا هستیم.

در خصوص زمین های واگذاری به افراد پیشتر توضیح ارائه شد.

هدف و تلاش ما برخورد قاطع با زمین خواران است و به جرات عرض می کنم در 4 سال اخیر تصرف جدیدی توسط زمین خواران حقیقی صورت نگرفته است.

 

طرح کمربندی گراش دقیقا از کدام نقطه شروع و به کجا میرسه و چرا تا حالا هیچ کاری در این باره انجام نشده؟ این پروژه بسیار ضروریه

در خصوص کمربندی پیشتر توضیحات لازم ارائه شد.

 

واقعیت تخریب زمین کنار پارک نارنج چه بود؟

یکی از وطایف ذاتی ادارات راه و شهرسازی نظارت بر حسن اجرای طرح های جامع شهری و جلوگیری از مصادیق زمین خواری در حوزه عملکردی خود است. علی رغم اینکه طی حداقل 4 سال اخیر با زمین خواران مقابله و دست آنان از اعمال مجرمانه در زمینه زمین شهری کوتاه شده است اما متاسفانه شهرداری گراش که خود مجری طرح جامع شهر است در موارد متعدد مکررا تخلفاتی را در این زمینه مرتکب شده شده است. از موارد نقض قوانین توسط شهرداری گراش می توان به تصرف و فروش اراضی دولتی به اشخاص حقیقی و حقوقی، عدول از ضوابط و مقررات طرح جامع از جمله تغییر کاربری های غیر مجاز و در موارد بسیار زیاد فروش تراکم خارج از ضوابط و ... اشاره نمود.

تصرف قسمتی از اراضی واقع در بلوار شهید منفرد جنب بوستان نارنج توسط شهرداری و حصارکشی در سال قبل از این دست موارد می باشد. علیرغم تذکر به شهرداری مبنی بر رفع تصرف از اراضی مذکور متاسفانه در شهریورماه 1 ماه شاهد احداث اتاقک غیر استاندارد و غرس نهال آن هم در زمان نامناسب درختکاری  به بهانه توسعه پارک نارنج بودیم. نظر به اینکه کاربری زمین مذکور در طرح جامع که به امضا شهردار نیز رسیده و توسط استانداری به شخص ایشان ابلاغ شده، مسکونی می باشد طی تذکرنامه ای، از شهرداری خواستار توقف کار گردیدم و در تماس تلفنی با معاونت عمرانی شهرداری نیز مراتب ابلاغ گردید و با پیگیری قضایی صورت گرفته، ریاست دادگستری گراش دستور توقف کار و بررسی صادر نمودند. اما شهرداری بدون توجه به این دستور تعداد کارگران را در عصر و فردای همان روز به چندین برابر افزایش داده و به عملیات احداث اتاقک و نهال کاری سرعت بخشید. به دلیل این بی توجه ها، مصادیق تصرف غیرقانونی شهرداری برچیده شد.

همچنین شهرداری گراش سال 91 نیز قصد تصرف زمینی از اراضی دولت که اکنون پروژه 366 واحدی در آن در حال احداث می باشد  داشت و آنجا نیز مصادیق تصرف توسط اداره راه و شهرسازی گراش با حمایت فرماندار وقت و اداره کل مسکن و شهرسازی استان برچیده شد، اینبار شهرداری گراش با کشاندن مساله به سایت های محلی قصد مظلوم نمایی و همراه کردن آرا مردمی را به نفع خود داشت البته تا حدودی نیز موفق شدند اما گزارش ارائه شده از طرف شهرداری به گریشنا، گزارشی پر از مطالب کذب و سیاه نمایی و تهمت بوده که به دلیل مصالح شهرو حتی خود مجموعه شهرداری گراش، این اداره ارائه پاسخ و مقابله به مثل رسانه ای را به صلاح نمی دانست. هرچند اقدامات مقتضی برای دفاع از حقوق دولت و اداره در این خصوص انجام شده و انجام خواهد شد.

اما ذکر چند نکته در این مورد ضروری است:

کاربری زمین مورد اشاره بر اساس طرح جامع مسکونی است (و نه فضای سبز که مورد ادعای شهرداری می باشد) و در اختیار اداره راه و شهرسازی شهرستان گراش و در تملک این اداره است.

-بوستان نارنج در حال حاضر با ظرفیت مناسب احداث گردیده و طبق زمین اختصاص یافته به آن حجم استفاده کنندگان نیازی به توسعه آن در حال و آینده نیست و بهتر بود شهرداری تصمیم به احداث پارک در محلات فاقد فضای سبز می گرفت.

شهرداری مدعی است قطع درختان در این فضا توسط راه و شهرسازی انجام شده این در حالی است که هیچ درخت یا حتی بوته ای تا قبل از تاریخ 31 شهریور93 در آن زمین نبوده است.

درختانی که در تل نخاله های حاصل از تخریب تصرف در عکس ارسالی از شهرداری به سایت گریشنا که اکنون نیز قابل مشاهده می باشد وجود دارد از پارک نارنج توسط پرسنل شهرداری قطع و در آن تل نخاله البته به دستور مقامات مافوق جاسازی شده است.

لودر اداره راه گراش در آن تاریخ به علت نقص فنی متوقف و یکی از لودرهای مشغول در عملیات راهداری محور بستک برای رفع تصرف به عاریت گرفته شده و کامیون ها نیز شخصی(مربوط به پیمانکار) و توسط اداره راه گراش اجاره شده بودند و چون مالکیت دستگاههای دراختیار راه و شهرسازی ستادی است و استفاده از الفاظ و کلماتی که حس ناسیونالیستی مردم را تحریک نماید حربه ای است نخ نما که توسط شهرداری بکار گرفته شده بود.

جهت اطلاع همشهریان به عرض می رساند تخلفات شهرداری گراش در حوزه اراضی شهری به موارد مطروحه خلاصه نمی شود و نظر به لیست تهیه شده از این موارد، نقض قانون و مقررات مکرری صورت پذیرفته که خود گویای خسارت های جبران ناپذیری به بیت المال و نظم شهری بوده و بر ماست که از طریق مراجع قضایی و قانونی جهت احقاق حقوق دولت و بیت المال پی گیری های لازم را انجام دهیم.

 

 

 نظرات بینندگان

پربیننده ترین

نام
ایمیل شمــا
نظــــر

آرشیو

گزارش/گفتگو

مرکز سرطان شناسی گراش درکشور حائزاهمیت است
قائم مقام دانشکده علوم پزشکی گراش :
مرکز سرطان شناسی گراش درکشور حائزاهمیت است