تاریخ انتشار: ۲۷ آبان ۱۳۹۲ - ۱۱:۳۹:۳۱
کد مطلب :220
یادداشت مهمان:
آقای محمود آذرآیین با ارسال یادداشتی به این پایگاه خبری، دلایل نیاز شهرستان گراش تشریح کرد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی صدای حق-به نقل از محمود آذرآیین (دانشجوی کارشناسی ارشد هواشناسی)- همگام با پیشرفت های علمی به کارگیری دانش هواشناسی بویژه در استان پهناور فارس و با توجه به موقعیت ویژه اقلیمی به عنوان بستر طرح ریزی های علمی – کشاورزی – صنعتی – گردشگری ، داشتن یک سازمان قوی و کارآمد برای ارائه پیش بینی های دقیق تر ضروری است . لذا بهره گرفتن از آمارهای دقیق هواشناسی می تواند این ضرورت را سرپوشانی کرده که این مهم ملزم به داشتن آمارهای بیشتر از مناطق مختلف با اقلیم های متفاوت استان است.

بودن آمارهای اقلیمی بیشتر تضمین کننده ی کم شدن خسارات جانی و مالی ناشی از مخاطرات طبیعی خواهد بود و با توجه به دارا بودن زمین های حاصل خیز در گراش، آن هم به علت وجود آب شیرین و داشتن زمین های کشاورزی و باغات یکی از مهمترین حوزه های فعالیت هواشناسی بوده وارائه آمار های روزانه دما و رطوبت سطح زمین و دیگر پارامترهای جوی میتوان از خسارات ناشی از مخاطرات طبیعی به کشاورزان ، دامداران و باغداران جلوگیری کند.

قرار گرفتن در ارتفاع بالاتر نسبت به شهرهای مجاور، گراش را به یک منطقه مهم تبدیل کرده و به دلیل اینکه شدت و عملکرد ناپایداری های جوی همچون بادهای محلی ، رطوبت حاصله از کم فشار موسمی تابستان و ... بیشتر  در ارتفاعات میباشد سهولت بدست آوردن غالب پدیده ها توسط ادواتی نظیر تبخیر سنج – باران سنج – بادنگار – تشعشع سنج و... را ممکن می شود.

ایستگاههای هواشناسی اقلیمی(کلیماتولوژی) با توجه به دارا بودن ایستگاه همدیدی- فرودگاهی شهرستان لارستان حدفاصل ملاک نبوده و وجود این دو نوع ایستگاه در حد فاصل 30 کیلومتر مانعی ندارد.

بنا به دلایلی که  گفته شد شهرستان گراش نیازمند یک ایستگاه هواشناسی خواهد بود و امید است مسئولین این موضوع را پیگیری کنند.

 

یادداشت ارسالی: محمود آذرآیین

انتهای پیام/224224نظرات بینندگان

پربیننده ترین

نام
ایمیل شمــا
نظــــر

آرشیو

گزارش/گفتگو

مرکز سرطان شناسی گراش درکشور حائزاهمیت است
قائم مقام دانشکده علوم پزشکی گراش :
مرکز سرطان شناسی گراش درکشور حائزاهمیت است