تاریخ انتشار: ۲۱ تير ۱۳۹۶ - ۱۷:۳۹:۴۸
کد مطلب :2552
نقدی بر حوادث اخیر گراش به گفته ی دکتر امیرحمزه مهرابی

به گزارش گراش نما، به نقل از دکتر امیرحمزه مهرابی: صداهای بلند و قهقه های چند مرد غریبه با قیافه های نامأنوس ، سکوت دلنشین کوچه پس کوچه های پاقلعه را می شکنند. سلام می دهم و تلاش می کنم با آنان ارتباط برقرار کنم . گرم نمی گیرند و سوار پیکان قراضه شان می شوند و از من دور می شوند . شب از پدر می پرسم ، این غریبه ها چه کاره اند ؟ و توی این خونه های قدیمی چکار می کنند؟

بخش اول: زمینه :

دلش پر است ، لب به شِکوِه می گشاید که : دیگر محله های پاقلعه امنیت ندارد . به جزء چند خانواده گراشی بقیه خونه های پاقلعه پر شده است از افغانی ها و مردان مجردی که 10 تا 15 نفر در یک خانه زندگی می کنند . ظاهراً کارگران ساختمانی هستند ولی هیچ کس از این ها اطلاعی ندارد.

به بهانه احوالپرسی به اندک همسایه های قدیمی باقی مانده در محله سر می زنم . از مستأجران همسایه های جدید و ناخوانده می پرسم .

 همگی ناراحتند و دل و دماغی برای ماندن در محله های قدیمی ندارند. دنبال فرصتی می گردند که خاطرات دوست داشتنی گذشته خود را به ساکنین نا آشنا ودلهره آورآن بسپارند و به جای دیگری کوچ کنند.

 

بخش دوم : طرح موضوع :

بسیاری از خانه های محله پاقلعه و حتی سایر محله ها، با کمترین هزینه در اختیار مهاجرین قرار داده می شود . در حالی که درهیچ بنگاه معاملاتی اجاره نامه ای ثبت نمی شود . مشخصات دقیق و واقعی افراد و تعداد آن ها احراز نمی گردد. اطلاعات افراد غریبه در اختیار مقامات امنیتی گذاشته نمی شود . مردم هیچ حساسیتی نسبت به تردد افراد ناشناس در کوچه پس کوچه های شهر از خود نشان نمی دهند و...

برای امثال من که چند ماه یکبار به گراش می آیند ، شاید مشاهده ی تغییرات و افزایش چهره های جدید ناشی از افزایش غیر طبیعی شمار مهاجرین و گسترش ناهنجاری های اجتماعی در شهر گراش ملموستر باشد. 

پدیده عجیب و نادری که فقط در گراش دارد اتفاق می افتد . «حضور افسار گسیخته افراد ناشناس در محله های قدیمی و خانه های متروکه». دمل چرکینی که زیر پوست شهر در حال گسترش است و توجه مردم و مسئولین هم کمتر بدان جلب می شود.

در نوشته های قبلی گفته بودم که پدیده های اجتماعی، علل و اسباب متعدد و مختلفی دارند . آنچه در این نوشته بدان اشاره شده ، قاعدتاً ، یکی از عواملی است که زمینه افزایش اقدامات مجرمانه و بروز رفتار های نابهنجار را فراهم می سازد .

وقوع حوادث دهشتناک چند روزِ اخیر مثل اقدام به سرقت از 5 منزل ، آدم ربایی و قتل در گراش، هشداری است به مردم و مسئولین که موضوع حضور بی رویه غریبه ها در شهر با حساسیت بیشتری مورد توجه قراردهند و از وقوع حوادث بعدی جلوگیری کنند.این ولنگاری در واگذاری اماکن به افراد ناشناس-به تعبیر یکی از نویسنده ها-  گراش را به بهشت سارقین و آدم ربایان و حتی تروریست ها تبدیل کرده است.

وقتی حضور یک روزه دراماکن عمومی مثل هتل ها و مسافرخانه ها که رفتار مراجعین در معرض دید دوربین ها و کارکنان هتل است ، تنها با دریافت کارت شناسایی معتبربرای تمامی افراد و اطلاع آن به مراجع ذیصلاح امکان پذیر است ، چگونه اجازه داده می شود افرادی ناشناس بدون احراز هویت،  ماه ها و بلکه سال ها در مکان هایی خلوت و به دورازابزارهای کنترلی، در گراش ساکن شوند؟!

بخش سوم : پیشنهاد کاربردی :

  1. وقت آن رسیده است که تمام شهروندان عزیر، جداً از واگذاری منازل و اماکن ، به افراد غیر بومی بپرهیزند .
  2. در صورت احراز صداقت و مشخص شدن نیّت متقاضیان از حضور در گراش، صرفاً از طریق بنگاه های املاک معتبر و رسمی و اخذ کارت شناسایی تمامی افراد، نسبت به عقد قرارداد اجاره اقدام نمایند .
  3. بنگاه های معاملاتی طبق قانون، در اسرع وقت نسخه ای از اجاره نامه را به همراه مشخصات کامل مستأجران، به مراجع امنیتی ارسال نمایند .
  4. نیروهای انتظامی و امنیتی به طور مستمر و به شکل رَندُم به اماکن مورد اجاره سرکشی کنند و از صحت اطلاعات اطمینان حاصل نمایند .
  5. افراد غریبه ی حاضر در شهررا گاه و بیگاه احراز هویت نمایند واز نحوه حضور و محل اسکانشان اطمینان حاصل نمایند .
  6. تمامی همشهریان عزیز با حساسیت و دقت بیشتری، حضور و رفت و آمدهای افراد ناشناس را به مراجع امنیتی گزارش نمایند و از بکارگیری غریبه ها قبل از اخذ تأییده از مراجع ذیربط به شدت بپرهیزند.

 

 نظرات بینندگان

پربیننده ترین

نام
ایمیل شمــا
نظــــر

آرشیو

گزارش/گفتگو

مرکز سرطان شناسی گراش درکشور حائزاهمیت است
قائم مقام دانشکده علوم پزشکی گراش :
مرکز سرطان شناسی گراش درکشور حائزاهمیت است